Proč nás stále bolí záda?

7. 2. 2018 -

Téměř každý druhý člověk na světě trpí někdy bolestmi zad. Odborníci dokonce tvrdí, že jen jeden člověk ze sta má opravdu zdravou páteř.

Bolest zad nepodceňujte a svěřte se do rukou odborníků.
Bolest zad nepodceňujte a svěřte se do rukou odborníků.

Páteř obsahuje sto kloubních spojení a každé z nich může bolet. Proč je otázka, kterou se zabývá mnoho lékařských odborností. A možná právě to je příčinou toho, proč lidí s bolestí zad stále přibývá. 

Za bolesti jsou odpovědné změny v délce, napětí a pružnosti ve svalových vláknech – jejich vinou vznikají ohniska bolesti, tzv. spoušťové body. Příčinou bývá nezdravý pohybový režim, svalová poranění, nedostatek vitamínů B a železa a především dlouhodobý stres. Spoušťové body mohou být příčinou tzv. přenesených bolestí, které se projeví na úplně jiném místě, než vznikly. Často se tedy domníváme, že trpíme bolestmi v oblasti srdce či jiných vnitřních orgánů nebo máme obavy o své ploténky. Spoušťové body nesou také někdy odpovědnost za závratě, bolesti hlavy nebo urologické a gynekologické obtíže.

Pohodlným sezením dost trpíme

  • Za bolesti může i to, jak se na svých židlích hrbíme. Kulatěním zad v bederní oblasti tlačíme na meziobratlovou ploténku. Ta má sice pevný chrupavčitý obal, ale její jádro je rosolovité. Při sedu s kulatými zády je vytlačováno dozadu směrem k míše a kořenovým nervům – výsledkem mohou být chronické bolesti zad, výhřez ploténky a nutnost léčby (klid, tlumení bolesti, obstřiky, fyzioterapie či akupunktura) či dokonce operace.
  • Kulatění zad nás také nutí zvýšenému prohnutí krční páteře a k nepřirozenému předsunutí hlavy. To se pak projevuje bolestmi hlavy v zátylku a zad v okolí lopatek. Organismus se snaží zcela přirozeně bolestivá místa znehybnit. Na páteři se pak tvoří výrůstky, které lze v případě, že utlačují nervy odstranit pouze s lékařskou pomocí. Ovšem kulatá záda se podílejí i na dalších zdravotních potížích – například mohou přispět k bronchitidě a různým zažívacím problémům.
  • Příčinou bolestí zad může však být i stres, v jehož důsledky jsou napínány svaly – zejména v oblasti šíje (tzv. stresové svaly). Hromadí se v nich kyselina mléčná, což pociťujeme jako bolest.
  • A samozřejmě nelze zapomenout na ústřel, lumbago neboli houser – většinou se za ním skrývá blokáda v meziobratlových kloubech. Ischias s bolestí vyzařující do nohy má na svědomí často uskřinutí nervu zaviněné vyhřeznutím ploténky. Existuje však i akutní lumbago způsobené nachlazením nebo námahou na podkladě svalových křečí.
  • Všechny bolesti zad je třeba léčit. U krátkodobých bolestí (netrvají déle než jeden týden) je vhodný klid na lůžku, suché teplé obklady na postižené místo a popřípadě i léky proti bolesti. Můžete aplikovat i lokální nesteroidní antirevmatika ve formě mastí a gelů. Pronikají kůži do postiženého místa rychle a dosahují vysoké koncentrace účinné látky. Jakmile bolesti pominou, mělo by přijít na řadu cvičení zaměřené na posílení svalového korzetu a protažení spasmů. Při dlouhodobých bolestech vždy určuje léčbu lékař. Může jít o jednoduché cviky, ale také o použití podpůrných protetických pomůcek či neurochirurgický výkon.

Vyzkoušejte rehabilitaci v lázních

Pokud máte pocit, že Vás trápí dlouhodobá chronická bolest zad a chtěli byste udělat změnu v léčbě bolesti, vyzkoušejte specializované lázně. TERMÁLNÍ LÁZNĚ Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s dlouholetou tradicí. Příroda dala Velkým Losinám do vínku léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Jejich teplota se pohybuje okolo 36°C a losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím a k napájení vnitřního i venkovního bazénu

Doporučujeme např. lázeňský pobyt Rehabilitace Plus - Stop bolesti! Bolestem zad můžeme předejít nebo je řešit. Lázeňský léčebný pobyt doporučujeme pro intenzivní rehabilitaci. Získáte také volné vstupy do vnitřního termálního bazénu Eliška a slevu 30 % na vstupy do termálního parku TERMÁLY LOSINY.