Jarní detox z pohledu nutriční terapeutky

30. 4. 2019 -

Jarní detox je rok od roku stále větším trendem. Na internetu i v časopisech se dočteme o zázračných detoxikačních kůrách, které slibují  zázraky. 


Články ilustrované usmívajícími se lidmi, kteří vlivem detoxu dosáhli štíhle linie a nabyli nové energie nutí k zamyšlení nejednoho z nás.
Je tedy detox tělu prospěšný nebo je jen jedním z řady výživových mýtů?

detox ano nebo ne?

Detoxikace jako taková probíhá v našem těle neustále, zajišťují ji ledviny a játra. Jedná se tedy o proces, který je tělu přirozený, není třeba jej "vyvolávat" speciálními přípravky, zeleninovými šťávami, smoothies nebo úmyslným hladověním. Představa mnohých lidí, kteří se do jarních detoxů pouští s tím, že je jejich tělo po zimě plné toxických látek, se kterými si nedokáže samo poradit, je tedy mylná. Jak již bylo zmíněno v dnešní době existuje několik způsobů jak detox uskutečňovat. Jednou z extrémnějších forem detoxu je čištění střev pomocí klystýrů. Pravidelným prováděním takových výplachů dochází k narušení (až zničení) střevní mikrobioty. Střevní mikrobiotu tvoří bakterie prospěšné pro trávení potravy, jejich zničením dochází k poruchám trávení potravy a vstřebávání živin. Jak tedy zní verdikt, detox ano nebo NE?

Jak na detoxikaci organismu

Pokud své tělo dlouhodobě dobrovolně vystavujete toxickým látkám obsažených v cigaretách nebo alkoholu, stravujete se fasfoodem nebo máte sedavý způsob života žádná krátkodobá změna v podobě detoxu není na místě.Chcete li, aby vaše tělo správně fungovalo a nepotřebovalo žádné nesmyslné detoxikační kůry? Pravidelně konzumujte pestrou a vyváženou stravu, hlídejte si velikost porcí, omezujte smažená, přislazovaná jídla a sladké nápoje, zařaďte pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatečně odpočívejte a snažte se myslet pozitivně.

Monika Miškaninová DiS. - Nutriční terapeutka TERMÁLNÍCH LÁZNÍ Velké Losiny